Nedostatok jódu
Nedostatok jódu v celom našom prirodzenom potravinovom reťazci zapríčiňuje poruchy štítnej žľazy. Jej nesprávna funkcia umožňuje rozvoj ďalších súvisiacich ochorení. V oblasti strednej Európy hovoríme o tzv. enviromentálnom jódovom deficite. Ten je zapríčinený nedostatkom prirodzených zdrojov jódu.
Jód je obsiahnutý v mnohých potravinách, najviac ho asi registrujeme v rybách a morských riasach. Môžeme si teda povedať, že ak budeme jesť dostatok rýb a rias, že bude všetko v poriadku. Áno, znie to dobre, ale má to jednu chybičku. Je nám od malička vlastný jedálniček s množstvom rýb a morských živočíchov tak ako je tomu v prímorských oblastiach? No nie je a tu je rozuzlenie celej záhady. Môžeme to prirovnať k tomu, že ak máme auto, ktoré chodí na benzín a my zistíme, že nám nejde tak dobre ako by sme chceli, tak mu palivo vymeníme za letecký benzín. Dôsledok asi tušíte. Ak by sme dnes začali jesť vo veľkom množstve morské plody, rázom by sme sa predávkovali jódom, čo je extrémne nebezpečné. Aby toho nebolo dosť, môžeme si povedať nie je jód ako jód. Už sme naznačili, že poznáme dve formy jódu organický alebo anorganický.
V 50-tych rokoch sa začal nedostatok jódu v potravinách nahrádzať tzv. jodidovaním soli. Vďaka tomu sa podstatne znížil kreténizmus u novorodencov. Obmedzili sa aj ďalšie choroby v súvislosti s nedostatkom jódu.
V posledných rokoch však opäť pribúda ochorení súvisiacich s nesprávnou funkciou štítnej žľazy. Áno, čítate správne. Nie je to z dôvodu nedostatku jódu, ktorý sa dnes snažíme nejakým spôsobom doplniť. Nesprávna činnosť štítnej žľazy vychádza z preťaženia zapríčineného stresom, napätím, emocionálnou záťažou a množstvom informácií.