Organický verzus anorganický jód
Najlepším spôsobom ako pomôcť štítnej žľaze je dodať jej organickú formu jódu. Je to taká forma jódu, ktorá je vysoko aktívna, má optimálnu vstrebateľnosť a nie je možné sa ňou predávkovať.
Všeobecne je zafixovaný názor, že najväčším zdrojom jódu sú ryby, riasy a rôzne špecifické minerálne vody. Dnes sa však nehovorí len o jóde ako takom, ale predovšetkým o jeho základných formách a to o organickej a anorganickej.
Ľudia sa domnievajú, že anorganická forma jódu pochádza z neživej prírody a je obsiahnutá napr. v minerálnych vodách, alebo pridaním jodidu draselného do kuchynskej soli. Organická forma jódu sa naproti tomu musí nachádzať v živých organizmoch ako sú rastliny (riasy) a živočíchy (ryby).
Ako je to v skutočnosti? S odpoveďou prišiel prof. Turianica v podobe unikátneho produktu Fortuna Vitae.
Viac ako 40 – ročné výskumy, celosvetovo uznávaného biochemika prof. Ing. Ivana Turianicu, DrSc., priniesli tieto závery:
- organická forma jódu, pochadzajúca zo živej prírody, je veľmi vzácna
- každý živý organizmus má schopnosť premeny anorganickej formy jódu do jej organickej
- premena anorganickej formy jódu na organickú sa deje za veľmi zložitých enzymatických procesov v živých organizmoch (vrátane človeka)
- premena jódu v živom organizme sa deje len do takej miery, aká je potrebná pre život. To znamená, že riasa, či ryba má len minimálne množstvo jódu v organickej forme. Ostatný jód, ktorý sa tam nachádza je v jeho anorganickej podobe (pripravený na premenu v prípade potreby)
- anorganickou formou jódu sa môžeme ľahko preddávkovať, v prírode ju nájdeme v rôznych koncentráciách.
Zvýšený prísun anorganickej formy jódu štítnu žľazu zaťaží a v prípade porúch štítnej žľazy (hypotyreóza, hypertyreóza, autoimunitné ochorenie a iné) to platí dvojnásobne.