Štítna žľaza a jej história

História ľudského tela, jeho anatómia a vzájomne prepojené funkcie je fascinujúca a je vhodné poznať jej vývoj od počiatočných nevedomostí cez nové a nové poznatky až k dnešným, ktoré tvoria základ ďalšieho poznávania pre budúce veky.

Ochorenie štítnej žľazy nazývané  struma bolo známe už pred tisíckami rokov pred n. l. Starí Gréci toto zväčšenie štítnej žľazy nazvali bonchocele a tento názov pretrval až do 19. storočia.

História objavenia štítnej žľazy siaha až do renesančného obdobia, kedy ju okolo roku 1500 n. l. opísal Leonardo da Vinci a približne o 40 rokov neskôr tak urobil Vesalius.

Začiatkom 17. storočia poznávame jej definitívnu anatomickú lokalizáciu – predná strana krku, ktorá začína pri šikmej čiare na štítnej chrupavke (pod hrtanovým výstupkom ohryzku). Neprehliadnuteľná podobnosť jej tvaru s gréckym štítom, ktorý bol v starovekom Grécku najvýznamnejšou ochranou pred nepriateľmi, inšpirovala v roku 1656 Thomasa Whartona k vytvoreniu príznačného názvu  thyreoid   (štít) gland (žľaza) a toto pomenovanie,  glandula thyreoidea (štítna žľaza), pretrváva do dnešných čias.

Množstvo informácii o výskyte ochorenia strumy pochádza z čias vlády Napoleona I., kedy veľkému počtu vojakov nesedela uniforma pre ich nízky vzrast a kvôli širokému krku, čo je prvotným znakom strumy, nemohli zapnúť límec.

V nasledujúcom období boli zaznamenané rôzne zdravotné ťažkosti súvisiace s  nadmernou funkciou štítnej žľazy (hypertyreóza), alebo s jej  nedostatočnou funkciou (hypotyreóza), avšak vtedy ešte s ňou neboli spojované.

Patrí k nim:

  • duševný nepokoj,
  • nápadne vystúpené oči,
  • problémy s hmotnosťou,
  • búšenie srdca,
  • nepríjemné pocity pri prehĺtaní,
  • zvýšená únava,
  • ochabnutosť svalstva,
  • atď.

Oblasť výskumu funkcie štítnej žľazy zaznamenáva mnoho mien významných bádateľov, dokonca Emil Theor Koher (1841 – 1917) bol za svoju prácu odmenený Nobelovou cenou.

 
Fortuna Vitae

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom Kúpiť Fortuna Vitae
Fortuna Vitae
0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.