Najvýznamnejšie dôsledky nedostatku jódu

Nedostatok jódu môže prispievať aj k poruchám menštruačného cyklu, problémom v tehotenstve, môže spôsobiť poruchy plodnosti (aj u mužov) a u detí duševnú zaostalosť, alebo hyperaktivitu a spoločenské problémy. Odhaduje sa, že viac ako 1,5 miliardy ľudí vo svete trpí rôznym stupňom nedostatku jódu.

Historicky najvýznamnejším dôsledkom deficitu jódu je: endemická struma   endemický kreténizmus.

Endemická struma

Edemická struma sa nerovnomerne vyskytuje na celej zemeguli. Avšak v niektorých oblastiach sa toto ochorenie nevyskytuje vôbec. Sú to hlavne morské pobrežia. Pravidlo, že struma pribúda od mora do vnútrozemia a do hôr, stále platí. Problematike nedostatku jódu bola u nás systematicky venovaná pozornosť po druhej svetovej vojne. Zásluhou jodizácie jedlej soli sa významne znížil (ale celkom nezmizol) výskyt strumy u detí a dospievajúcich.

Endemický kreténizmus

Endemický kreténizmus je vývojová porucha spôsobená vrodenou hypotyreózou, z fran. slova crétin (slabomyselný). Jednou z príčin môže byť závažný nedostatok jódu v strave matky, ale aj nedostatočná funkcia štítnej žľazy matky z iného dôvodu. Okrem obvyklých prejavov kreténizmu – malého vzrastu a zníženej inteligencie – je pre endemický kreténizmus typická  hluchota, svalová strnulosť   a  problémy s motorikou. Choroba zasahuje ľudí po celom svete. Najúčinnejším opatrením v prevencií endemického kreténizmu je odstránenie jódového deficitu. Celosvetová eliminácia jódového deficitu je výkričníkom a patrí k programom SZO (Svetovej zdravotníckej organizácie), UNICEF (United Nations childrens Found – Detský fond Organizácie spojených národov, najväčšia svetová organizácia, ktorá sa zaoberá ochranou a zlepšovaním životných podmienok detí a podporou ich všestranného rozvoja). Jódový deficit je závažným celosvetovým problémom. Endemický kreténizmus je nezvratným poškodením centrálneho nervového systému. Bohužiaľ, jeho výskyt je stále zaznamenávaný, zvlášť v rozvojových krajinách. Pritom ľahko dostupná prevencia je účinným a jednoduchým opatrením zabraňujúcim doživotnému postihnutiu.

 
Fortuna Vitae

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom Kúpiť Fortuna Vitae
Fortuna Vitae
 

Mária, 43 r.

máj 2012 - 2017

Hypertyreóza s komplikáciou strumy

Prajem krásny deň, v prvom rade by som sa Vám chcela veľmi poďakovať za doporučenie užívať FORTUNA VITAE pri mojej diagnóze /zvýšená činnosť ŠŽ Graves – Basedowova struma/. Bola mi jednoznačne odporučená operácia – odstránenie ŠŽ. Po mesačnom užívaní oleja / napriek prísnemu zákazu od lekára olej v mojom prípade užívať!!! / sa môj zdravot. stav výrazne zlepšil nielen subjektívne, ale aj laboratórne výsledky potvrdili rapídny obrat k lepšiemu. Kým som užívala iba lieky, choroba pretrvávala. Olej prof. Turianicu však zaúčinkoval priam zázračne! Takže operáciu / ktorú považujem nie za vyliečenie, ale spôsobenie trvalo chorobného stavu, keďže jej podstatou je odstránenie životne dôležitého orgánu a doživotné užívanie umelých hormónov /naďalej tvrdohlavo odmietam a dúfam, že mi olej pomôže k úplnému vyliečeniu.

Jediné, čo ma ešte trápi, je mierne zväčšenie ŠŽ oproti jej veľkosti na začiatku ochorenia. Osobne si myslím, že sa jedná o vedľajší nežiadúci účinok Thyrozolu, nakoľko som mala predpísané pomerne vysoké dávky / zo zač. 4- krát denne, potom 3-krát/ Po využívaní 1 fľašky oleja užívam už len 1 tabletku denne. V užívaní oleja pokračujem naďalej napriek zákazu lekára.

 

Po 5 rokoch…

Ahojte anjeli moji! Práve som sa vrátila z Ľubochne ... Doktorka mi urobila ultrazvuk štítnej žľazy ... Povedala, že keby to nevidela na vlastné oči a nezažila to od začiatku, odo dňa, keď som k nej začal chodiť, neuverila by tomu ... Zmenšil sa objem nad 100 ml na 35 ml !!! Povedala, že možno začne veriť na zázraky.

Viem, komu by som mala poďakovať za ten zázrak! Napriek tomu vám nikdy nemôžem dostatočne poďakovať... Keby nebolo vás, moja štítna žľaza by nikdy nebola zdravá a ani ja by som ... Z CELÉHO SRDCA ĎAKUJEM!

S láskou a úctou Maja...

Prosím, pozdravte prof. Turianicu za mňa a ďakujem mu v mojom mene.

0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.