Zdravá štítna žľaza - predpoklad zdravia od bábätka až po seniora
Štítna žľaza je žľaza s vnútornou sekréciou, čo znamená, že hormóny vylučuje do krvi priamo k cieľovým bunkám, ktoré na tento proces reagujú špeciálne vyvinutými receptormi. Hormóny štítnej žľazy sa zúčastňujú na činnosti väčšiny buniek v organizme a tiež ovplyvňujú aj činnosť ostatných systémov.
Základnou funkciou orgánu štítna žľaza je vrátiť jód z krvného obehu periférnym tkanivám vo forme hormónov štítnej žľazy, ktoré takto významne ovplyvňujú metabolizmus väčšiny buniek v ľudskom tele.
Štítna žľaza hrá zásadnú a mimoriadnu úlohu vo vývoji každého jedinca. Jej hormóny sú nenahraditeľné vo vývoji mozgového tkaniva a ich nedostatok, alebo nedostatok jódu vedie k poškodeniu mozgu, ktoré je v tomto prípade nezvratné a prejavuje sa klinickou mentálnou retardáciou.
Štítna žľaza a jej náležitá funkcia sú preto potrebné k telesnému vývoju, rastu a tiež pohlavnému dospievaniu. Pôsobenie hormónov na jednotlivé orgány je však časovo veľmi viazané, preto deti, ktoré majú vrodenú poruchu štítnej žľazy nesú so sebou enormné riziko nezvratného poškodenia mozgových tkanív. Je preto nadmieru dôležité odhaliť akúkoľvek poruchu čo najskôr, aby náprava štítnej žľazy mohla byť včas začatá.
Napriek tomu u detí starších ako tri roky, kde je predpokladaný vývoj väčšiny mozgových tkanív už ukončený, dochádza k spomaleniu kostného zrenia a rastu. Mentálne funkcie v tomto veku už narušené nie sú.